Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpátečka na 505

18. 9. 2008

      Ná me první rykše která byla vyrobena v roce 1962 nebyla zpatečka k dispozici a strtovalo se stndartně kličkem ve spínačce.Druha rykša z roku 1963 již zpětný chod měla a z tohoto lze usuzovat že stroje vyrobené v roce 1962 reversní chod neměli a od roku 1963 ano. V jistých materialech se uvádí že zpětný chod byl pouze za příplatek, ale každou rykšu co jsem viděl a byla z roku 1963 tak revers měla a pochybuji že bych měl takové štěstí a všechny byly zrovna příplatkově vybaveny zpětným chodem.

 

     Jinak co se týče odlišností obou systemů, tak stator se spetným chodem má 4 vývody misto standartních 3. Na statoru je namontovaná dvoukladívková deska jako u dvouválcových Jaw. kondenzator je díky tomu umístěn mimo motorový blok, reversní spínač, který přepólovává motor a jeho pomocí se i motor opačně startuje je připojen na stálý proud přímo od akumulátoru. Proto startér funguje i bez zapnutého zapalovaní. Tento systém ma nedokonalost v tom, že při nastartování v opačném směru je vačka moc ostrá a špatně se šteluje předstih a motor ma celkově nepěkný chod a nedobijí. Z nepochopitelného důvodu jde motor ve zpětném chodu tězce natočit a vyžaduje dobrou kondici akumulatoru. Běh je alespoň tedy u mého stroje nepřijemně tvrdý a motor se celkově i na poslech těžce otačí. Při běhu ve sparvném smyslu otaček(tj. dopředu) je ale vše v naprostem pořádku a motor jde pěkně lehce a nezvoní.

 

         Z dnešního pohledu mohu říct že jsem zcela zbytečně prahl po rykše s reverzním chodem, stejně jej  nevyužiji. Ale mohu říct že ho mám, a to se vyplatí ...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

zpátečka

(Bob, 8. 1. 2013 18:30)

Je to přesně tak, zpátečka má tvrdý chod a nevýhodu taky v tom, že motor se musí vypnout a teprve natočit na zpáteční chod a zase zpět. Součásti motoru jsou zvyklé prostě chodit jedním směrem, ale je dobré že tam je. Ten reverzní startovací spínač zrovna sháním.

vačka

(beton, 12. 6. 2009 6:44)

čest
mám tu upravenou vačku pokud by jsi se chtel pro ní zastavit tak muzes prijet s ryksou do liberce dame rec a muzem ji tam hnedle namontit necham, ti ji za kilecko
zdar a mnouho stastnych km

vačka na rykšu

(Beton, 21. 5. 2009 19:23)

ahoj pred časem jsem řešil startovaní na svůj velorex 175/16. Je tam motor z čz 505. Ač jsem měl mnoho vaček k dispozici tak zpětný chod jak píšeš nebyl ok. Velikej předstih to jsem popsal sve řešení http://www.velorexy.cz/garaz/beton/velorex-175-takove-mouto-/az-na-doraz . Nebo prostě nevím jiné řešení. Určitě to měli lépe vyřeřené a nebo měli atipickou vačku. Ted mi velorex jezdí perfektně v před i v zad :-) měříl jsem si předstih stroboskopem a vím že už lepší to bejt nemuže :-)